YETİMLERE MESLEKİ KURSLAR

YETİMLERE MESLEKİ KURSLAR

1 Ağustos 2017 Salı

     Dost Eli Derneği Burkina Faso’da ki yetim evlerinde kalan çocuklara mesleki eğitimler veriyor. Yetimler Konya’dan giden alanında uzman sanatkârlar tarafından eğitiliyor.

    Yetimhanelerde verilen eğitimlerle alakalı olarak bir açıklama yapan Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SEÇER ; “ Burkina Faso’da açmış olduğumuz 14 yetimhanemiz var. Bu yetimhanelerde 450 çocuğu himaye etmekteyiz. Bizler himaye ettiğimiz bu çocuklara iyi yetişmiş öncelikle kendi vatanlarında faydalı birer yetişkin olabilmeleri için gerekli desteği sağlamaktayız. Bu sebeple bir süredir mesleki eğitimler yönünde alt yapı çalışmaları içerisindeyiz. Yaptığımız araştırmaların ardından erkek çocukların mesleki eğitimi için bir demir doğrama atölyesi kurduk. Kız yetimhanelerimizde kalan çocuklarımız için dikiş, nakış, kilim dokumaya yönelik eğitimler başlattık. Yine hijyen eğitimlerinin yanısıra, duvar boyama ve süslemeleri gibi el becerisine kazandıracak kursları da başlattık. Açılışı hepimizi heyecanlandıran atölyede çocuklar ranza vb. ürünler yaparak hem kendi ihtiyaçlarını giderecek hemde satış amaçlı çalışmalar gerçekleştirecekler.  Konya’dan giden ustalarımız çocukları en iyi şekilde eğitmek için çalışmaktalar. Bu kurslara eğitim almak için bölge haklıda katılabilecek ” dedi.

     Mehmet SEÇER ayrıca; bir süredir Afrika şartlarında yetişebilecek sebze tohumları üzerine çalışmalar yaptıklarını bu yönde de başarı elde ettiklerini belirterek tohumların ekildiğini, tarım ve çiftçilik üzerine gerekli eğitimlerin ekim aşaması ile çocuklara ve yerel halka verilmeye başlandığını ve çapa makinesi alınarak eğitim sürecinin ilerleyerek devam ettiğini söyledi.  

Fotoğraflar İçin Tıklayın

Haber Videosu İçin Tıklayın

Bu haber 843 kere okundu.