YEMEN’E YARDIM ULAŞTIRMAK İÇİN YOLA ÇIKAN EKİBİMİZ YURDA DÖNDÜ

YEMEN’E YARDIM ULAŞTIRMAK İÇİN YOLA ÇIKAN EKİBİMİZ YURDA DÖNDÜ

1 Nisan 2019 Pazartesi

     Yemen halkı için 16 Martta yola çıkan Dost Eli Derneğinin yardım ekibi Konya’ya döndü.

     Dost Eli Derneği, Yemende yaşanan insanlık dramına sessiz kalmadı. Hayırseverlerin desteği ile ülkeye giden yardım ekibi yaklaşık olarak 15.000 kişiye yardım elini uzattı.

     Gerçekleştirilen yardım çalışması hakkında bilgi vere Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SEÇER; “ Yemen’de yaşanan iç savaş ülkenin mazlum halkını yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda bırakmış. Çölün ortasında açlık ve susuzluğa sürüklenen halk buldukları bez parçaları veya naylon atıklarla gölgelikler oluşturup buralarda barınmaya başlamışlar. Binlerce insan yaşamak için gerekli olan temel ihtiyaçlardan yoksun. Dost Eli olarak Mağrip bölgesinde çöl üzerine kurulmuş 6 farklı kampta gıda dağıtımı gerçekleştirdik. Dağıtımlar süresince gördük ki; çöl şartları her yönüyle insanların hayatta kalmasını zorlaştırmakta. Halkın en temel ihtiyacı olan su yine parayla satın alınarak elde edilebiliyor. İnsanlar bu duruma ne kadar dayanabilir bilinmez ama bu duruma bizzat şahit olan ve hallerinden haberdar olan bizlere büyük bir sorumluluk düşmekte. Ölümü bekleyen binlerce aç insan hele hele bebeklerin ve yaşlıların haline yürek dayanmıyor. Çaresizlik, açlık, susuzluk, hastalık ve sefaletin her türlüsünün yaşandığı bu kamplarda insanlık adına utanç verici manzaralar gördük, bir kurtuluş umudu ile yola düşüp her türlü tehlikeyi hatta ölümü göze alıp bu kamplara gelen insanlar için elimizden geleni yapmaya devam etmeliyiz” dedi.

     Başkan Mehmet SEÇER Dost Eli Derneğinin Yemen halkı için yaptığı yardımların bağışçılarından aldığı destekle devam edeceğini belirtti.

Bu haber 777 kere okundu.