GENÇ DOST ELİ AFRİKALI YETİMLERLE

GENÇ DOST ELİ AFRİKALI YETİMLERLE

16 Temmuz 2018 Pazartesi

     Dost Eli Derneği ve TİKA ortaklığı ile gerçekleştirilen “Akran Danışmanlığı Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme Projesi”  kapsamında Dost Eli Derneği çalışmalarına destek veren Genç Dost Eli ekibiyle Afrikalı yetimler için Burkina Faso’ya gitti.

     Öğretmen ve öğrencilerden oluşan 9 kişilik çalışma ekibi 10 Temmuz- 3 Ağustos tarihleri arasında Burkina Foso’da dernek tarafından açılan yetimhanelerde eğitici ve eğlendirici çalışmalar gerçekleştirecek.

     Öncelikle günlük hayat içerisinde önem arzeden bilgiler hakkında sözlü eğitime başlayan eğitimciler ikinci aşamada atölye çalışmaları ile programın amacına ulaşması için el becerisi ve üretime yönelik faaliyetler yapacak.

     Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mevlüt YILDIRIM; “ Burkina Faso’da açtığımız yetimhanelerde himaye ettiğimiz çocuklarımız bu günlerde Konya’dan giden Genç Dost Eli Ekibi ile birlikte. 23 günlük bir çalışma programı için Burkina Faso’ya giden gönüllü ekibimiz başta yetimler olmak üzere yetimhanelerin bulunduğu bölgelerde yaşayan yerel halka yönelik eğitici ve öğretici çalışmalar yapacak. Kurum olarak eğitici çalışmaları çok önemsemekteyiz. Son üç yıldır Burkina Faso’da gerçekleştirdiğimiz projelerle; sağlıklı gelişim için hijyen bilgilerinin yanısıra meslek edindirme ve üreterek kalkınma becerisi kazandırmaya çalışıyoruz. Geçen yıl kurulan demir atölyesi ve bu atölyelerde yaş gurubu uygun çocuklarımıza verilen eğitimlerle el becerisi kazanan yetimlerimiz yaşadıkları alanları güzelleştirmeye ve ihtiyaç duydukları bazı eşyaları üretmeye başladılar. Şimdi bu çalışmaları daha da artırmak için Dost Eli Derneği ve TİKA ortaklığı ile “Akran Danışmanlığı Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme Projesi” nigerçekleştirmek için öğretmen ve öğrencilerden oluşan 9 kişilik çalışma ekibimiz Burkina Faso’ da. Orada bulan ekibimizin yapacağı çalışmalar yetimlerimize ve bölge halkına yeni ufuklar açacak” dedi.

     Mevlüt YILDIRIM; özellikle gençlerin tatil sürecini Afrika’da ki yetim kardeşleri ile geçirmek istemelerinin önemine dikkat çekti. Mevlüt YILDIRIM; “ Yıl boyunca yoğun bir ders programı geçirdikten sonra tatile giren ve bu süreci Afrika’da ki akranlarına hizmet etmek onlarla birlikte öğrenmek ve üretmek için yola çıkan gençlerimizin hassasiyeti çalışmalara farklı bir boyut kattı. Sorumluluklarının farkında olan ümmetin derdiyle dertlenmeyi bilen bir nesil gelecek için bizlerin umut ve güç katmakta” diyerek memnuniyetlerini dile getirdi.

Bu haber 1006 kere okundu.