ÇAD’DA SAĞLIĞA DOST ELİ UZANIYOR

ÇAD’DA SAĞLIĞA DOST ELİ UZANIYOR

30 Mart 2020 Pazartesi

Dost Eli Derneği Çad’da 10 bin kişinin Sağlığına Dokunacak.

     Fransa’nın sömürgesi altında yıllarca yaşayan ve özgürlüğünü kazanan Çad, petrol yatakları üzerinde kurulu; ama dünyanın en fakir 3. ülkesi. Halk bir yudum suya, bir lokma ekmeğe ve en önemlisi de sağlığa muhtaçtır. En hafifi sıtma olanlar, ilaç ve doktorsuzluk nedeniyle ölümün pençesinde yaşamaktadır.

     Çad'da hemen hemen sağlıkla ilgili tedavi imkânları çok kısıtlı ve maddeten durumu iyi olanlara hitap eden birkaç hastane varken sıradan değil, neredeyse ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğu en basit sağlık konularında çaresiz dertlerine katlanmak durumundalar. Dost Eli Derneğinin organizesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinden, Numune Hastanesinden ve özelden gönüllü doktorlardan oluşan 13 kişilik bir ekiple Çad’da 6 bin kişi için sağlık taraması ve 4 bin çocuğun sünneti gerçekleştirilecek. Kulak Burun Boğaz, Çocuk hastalıkları ve diş alanında yapılacak sağlık çalışmalarında kullanılmak üzere ilaç ve tıbbi malzemeler de götürülecek. Konya’dan gidecek bu ekibin yapacağı çalışma ile özellikle hastalıkla boğuşan çocukların ve ebeveynlerin dertlerine derman olunacaktır.

     Yapılacak olan sağlık taraması ve sünnet programına hayırseverler bağışlarıyla destek olabilirler. Bir çocuğun sünnetini üstlenmek isteyen kardeşlerimiz ödedikleri 100 TL ile Afrika’da yaşam mücadelesi veren bir ailenin dualarla bekledikleri günün mimarı olacaklardır.

Bu haber 432 kere okundu.