ÇAD’DA SAĞLIĞA DOST ELİ UZANDI

ÇAD’DA SAĞLIĞA DOST ELİ UZANDI

28 Mayıs 2022 Cumartesi

     Dost Eli Derneğinin “ Çad’da Sağlığa Dost Eli projesi” kapsamında; TİKA, Konya İl sağlık Müdürlüğü ve Meram Tıp Fakültesi ortaklığı ile gerçekleştirdiği sağlık çalışması kapsamında ÇAD’da 7. 000 kişi muayene ve tedavi edildi.

     Yapılan Çalışma Hakkında bir açıklama yapan Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mevlüt YILDIRIM; “Sağlık alanında uzman bir ekiple birlikte Afrika’nın en yoksul ülkelerinden biri olan ÇAD’ da bir hafta süren bir çalışma gerçekleştirdik. Önceki yıllarda sağlık alanında yapmış olduğumuz çalışmanın devamı niteliğinde olan bu çalışmanın öncesinde ÇAD Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile başkentte toplantılar gerçekleştirerek yapılacak sağlık programı hakkında bilgi verdik. ÇAD Sağlık Bakanlığı yetkilileri ülkelerinde yapılacak olan sağlık çalışmalarının hem ÇAD’ın yoksul halkına umut olacağı hem de ÇAD ve TÜRKİYE ilişkilerine katkı sağlayacağına vurgu yaparak çalışmaya destek veren Türk halkına teşekkür etti” dedi.

     ÇAD’da yapılan sağlık çalışmasında; Genel Cerrahi, Kulak Burun Boğaz, Ağız Diş Sağlığı ve Çocuk Hastalıkları uzmanlarının yanı sıra sağlık çalışanları görev aldı. 3105 çocuk sünnet edildi, 118 cerrahi operasyon 470 diş tedavisi 752 kulak burun boğaz muayenesi ve 557 hasta çocuğun sağlık taraması yapıldı.

     “Çad’da Sağlığa Dost Eli”  çalışmasına katılarak büyük bir özveriyle çalışan uzman doktorlar ise yaptıkları açıklamada; çaresizlikten tedavi olamadıkları için çok ciddi vakalarla karşılaştıklarını, tedavi için muayenelerin ve cerrahi müdahalelerin yapıldığını söylediler. Doktorlar; gecenin karanlığında, öğlenin dayanılmaz sıcağında bekleyen her yaştan binlerce hastanın sabrından etkilediklerini elektriğin suyun sağlık imkânlarının olmadığı topraklarda kısıtlı imkânlara rağmen kelimelerle tarif edilemeyecek kadar çok keyifli bir çalışma yaptıklarını belirttiler.

     Dost Eli Derneği olarak bu çalışmada emeği geçen herkese ve çalışmaya destek veren tüm bağışçılarımıza teşekkür ederiz.

Bu haber 166 kere okundu.