2020 YILINDA DOST ELİ

2020 YILINDA DOST ELİ

26 Ocak 2021 Salı

YURT İÇİ

 

1 - Dost Elinde “karne hatırası” günü

     2019 /  2020 Eğitim Öğretim dönemi ilk yarısını tamamlayarak karnelerini alan küçük kardeşlerimiz Dost Eli Derneği’nde bir araya geldi. Dernekten destek alan ailelerin çocuklarına yönelik düzenlenen yarıyıl tatili “Karne Hatırası” programı genç gönüllülerin desteği ile renklendi.

2- Depremzedeler için yardım tırı yola çıktı…

     Dost Eli Derneği deprem felaketi yaşayan Elazığ ve Malatya'daki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere temel ihtiyaç malzemeleri taşıyan ilk yardım tırını yola çıkardı. Deprem bölgesinde acil ihtiyaç duyulan battaniye, kahvaltılık, çocuk ve yetişkin bezi, ısıtıcı, temizlik malzemelerini bölge halkına ulaştırıldı.

3-  Pandemi sürecinde uygulanan tedbir kararlarına destek…

     İçişleri Bakanlığı tarafından alınan Koronavirüs  tedbir kararlarına destek olmak için yardım çalışmalarımızı yeniden şekillendirdik. Tüm dünyada yaşanan ve ülkemizi de etkileyen Pandemiden dolayı vatandaşlarımızın evde kalması ve kalabalık ortamlarda bulunmamaları uyarılarını dikkate aldık. Bu sebeple Konya merkezde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelerine Dost Eli Derneği gönüllülerinden oluşan Vefa Gurubu ile birlikte ihtiyaç sahibi ailelerin yardımlarını paket sistemiyle kendilerine ulaştırdık.

4 – Bayram çocuklar gülünce güzel….

     Dost Eli Derneği gönüllülerinden oluşan Vefa Gurubu Konya’nın farklı mahallelerinde yaşayan 2600 çocuğun bayram sevinci oldu. Vefa gurubunda yer alan gönüllüler çocuklara çeşitli oyuncaklar hediye etti.

5 – İyilik için atılacak tüm adımların yeni merkezi…

     Dost Eli Derneği 2020 Eylül ayında Köprübaşı Caddesi üzerinde bulunan yeni hizmet binasına taşındı….

6 - Kış gelmeden kapıları siz çalın !…

     Derneğimiz ihtiyaç sahibi ailelerin öncelikli olarak gıda, giyim, temel ihtiyaçları karşılarken, havaların soğuması ile birlikte ‘’Kış gelmeden kapıları siz çalın!’’ sloganıyla kömür, soba ve kışlık kıyafet yardımları gerçekleştirmeye devam etti.  

 

 

YURT DIŞI

 

1- Uzman eller insan hayatına dokundu…

     Çad’ta sağlık hizmetlerinden yoksun ve ağrılarının dinmesini umut ve sabırla bekleyen binlerce kardeşimizin duasını aldık.

 4262      Sünnet

 1062      Anne çocuk genel sağlık taraması

  754      Diş muayene ve müdahale

  580      K.B.B muayene ve müdahale

2- Çad’ta su kuyuları açıldı…

     2020 yılı içerisinde hayırseverlerin desteği ile Çad’ın farklı köylerinde 199  adet su kuyusu açılarak halka hizmet vermeye başladı. Yıllardır yaşadıkları susuzluk ve beraberinde gelen zorluklarla mücadele eden yoksul halk içecek suya kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Ülkede açılan toplam su kuyusu sayısı 329’a ulaştı.

3 - Yemen’ e Gıda ve Su yardımı

     Dost Eli Derneği Yemen’in Mağrip bölgesinde çöl üzerine kurulmuş kamplarda yaşayan 10.000 lerce kişiye yardım elini uzattı.  Ülkede temel ihtiyaç olan su ve gıda dağıtımları gerçekleştirdi.

4 - Benin’de yapımı tamamlanan mescitlerde ilk namaz…

     Benin’de yeni müslüman olmuş kardeşlerimizin mescit isteğine hayırsever kardeşlerimiz kayıtsız kalmadı. Hayırseverler tarafından ülkede yaptırılan 3 mescidin açılışını gerçekleştirdi.

5-“ 1 keçi 1000 umut ” sloganıyla

     Afrika ülkelerinde yaşayan yoksul ailelere süt keçisi verildi.

7 - Nijer’de yemekler Sel mağdurları için pişirildi…

     Dost Eli Derneği Nijer’de yaşanan sel felaketinin ardından selden etkilenen yoksul halka yardım ulaştırdı.

8 - Bu ümmete emanet olan Yetimler güven içinde bir yaş daha büyüdü…

     Yetimlere kol kanat geren duyarlı halkımızın desteği ile Burkina Faso, Nijer, Mali ve Moro’da bulunan yetimlerimizin eğitim, gıda – giyim, sağlık ve meslek edindirmeye yönelik çalışmalarımıza devam ettik.

9 - Üretiyorlar ve yarınlara daha güvenle bakıyorlar

     Burkina Faso’da meslek edindirmeye yönelik ve üretime yönelik yapılan çalışmalarda tarım sahası olarak belirlenen alanlarda ekilen tohumlar yeşerdi. Derneğimizin yetim evlerinin bulunduğu bölgelerde bayanlar için dikiş atölyesi erkekler için demir atölyesi ve marangozhane açıldı.

10 - Yoksul Bangladeş halkının su kuyusu sevinci

     Bangladeş’te yıllardır Arakanlı Müslümanların yaşadığı kamplarda acil insani yardım çalışmaları gerçekleştiren Dost Eli Derneği yoksul Bangladeş halkının yaşadığı köylerde 6 adet su kuyusu açtı. Son açılan kuyular ile birlikte ülkede açılan su kuyusu sayısı 189 ulaştı.

11 - Kıyamete kadar bitmeyecek dualar bu defa Nijer’den semaya yükseldi… 

     "Su; kıyamete kadar bitmeyecek duanın adıdır…” İnsanlığın en temel ihtiyacı olan temiz ve içilebilir su için Afrika’da su kuyuları açmaya devam ettik Su hayattır diyen hayırseverlerin desteği Nijer’de 164 su kuyusu daha açtık. Açılan bu kuyularla birlikte Nijer’de açılan toplam su kuyusu sayısı 657 ye ulaştı.

12 - Afganistan’ da sevinç gözyaşları…

     Afganistan’da yaşadıkları topraklar ellerinden alınan ve sığındıkları yerlerde soğuğa ve açlığa direnmeye çalışan mazlum halka gıda, giyim ve çadır dağıttık. Yıl içerisinde 5 su kuyusu daha açarak güvenli bölgelerde açılan su kuyusu sayısını 11 e ulaştırdık.

13- Sınır ötesi Acil Yardımları devam etti…

     Suriye’de yıllardır devam eden iç savaş nedeni ile yaşadıkları topraklar bombalanan, evleri yıkılan ve bu sebeple güvenli bölge olarak tayin edilen yerleşim noktalarında yaşam mücadelesi veren mazlum kardeşlerimiz için gönderdiğimiz acil insani yardımlar devam etti. Sınırlarımızın ötesinde perişan bir halde açlıkla sel ve dondurucu soğukla mücadele eden mazlumlar için un başta olmak üzere yakacak, çadır, gıda, giyim, battaniye, sünger ve hijyen paketi yardımları yapıldı. 2020 yılı içerisinde yardımlar devam etti. Bölgeye gönderilen 252 Acil Yardım tırı ile mazlum halka acil ihtiyaç malzemesi taşıdık.

14 - Düğünlerin ikram sofraları Açlık sınırındaki ülkelerde kuruldu…

     2020 yılı içerisinde tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Pandemi beraberinde birçok kısıtlamayı getirdi. Bu kısıtlamalardan biri de yapılacak evlilik ve sünnet düğünlerinde yaşandı. Hayatlarının bu önemli gününe dostların davet edemeyen kardeşlerimiz hayırlı bir başlangıç için düğün yemeklerini Afrika’da bulunan yetimlere ikram ve yoksul halka ikram etti. Yarınlarına onlardan gelen dualarla başladı…

15 -  Yurt içi ve Yurt dışında Ramazan ayı bereketi

     Ramazan ayının rahmet ve bereketi ile gelen yardımlar Dost Eli yurt içinde ve dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan binlerce yoksulun bayramı oldu.

     2020 Ramazan ayında Yurt içinde 2.000 aileye gıda paketi ulaştırıldı; zekât, fitre, fidyelerle ailelere nakit desteği verildi. Hastanelerin acil servislerinde iftarlık kumanya dağıtımı yapıldı.

2020 Ramazan Ayında Yurt Dışı

     Filistin, Yemen, Suriye, Benin, Togo, Zimbabve, Burkina Faso, Fildişi Sahilleri, Gürcistan, Afganistan ve Moğolistan’da ihtiyaç sahiplerine ulaşıp gıda paketleri iftarlık kumanyalar dağıttık. Zekât, fitre, fidyelerle nakit yardımları gerçekleştirdik. Çeşitli hediyeler ve bayramlık kıyafetlerle çocukların bayram sevincine ortak olduk.

     İdlib ve Afrin’de yaşam mücadelesi veren savaş mağduru 3.000 aile için günlük iftar ve sahur yemeği verdik.

16 -  Kurban bayramını bekleyenlere Dost Eli uzandı

      Kurban Bayramı sürecinde kesilecek kurbanların hidayete, rahmete ve şifaya vesile olması duasıyla yurt içi ve yurt dışında yoksul halkın bayram sevinci olmaya niyet ettik. Konya başta olmak üzere 19 ülkede kurban kestik ve iftar için kumanya dağıttık.

17 – Çocuklar için sıcak bir kış…

     Soğuk havaların her geçen gün şiddetini artırdığı Afganistan’da derneğimiz tarafından dağıtılan kışlık kıyafetler çocukların ve annelerin yüzünü güldürdü. Afganistan’da mont ve çizme dağıtıldı.

 

Ve

44 Ülkede Faaliyet Gerçekleştiren Derneğimiz 2020’ de Tüm Çalışmalara Destek Veren Bağışçı ve Gönüllüleri İle Birlikte Adım Adım İyilik İçin Yürümeye Devam Etti…

Bu haber 748 kere okundu.