Su Kuyusu

Su Kuyusu

     Dost Eli Dernegi kuruldugu günden bu yana hayirsever halkimizin güven ve destegi ile yurt içinde ve yurt disinda yaptigi çalismalar ile ihtiyaç sahibi kisilerin yasadiklari sikintilara kalici çözümler getirmek amaciyla çalismalarina devam ediyor.

     Dünyada açlik, susuzluk ve yoksullugun en yogun yasandigi Afrika kitasinda insanligin en temel ihtiyaci olan temiz ve içilebilir suya ulasmak için su kuyulari açilmaktadir.

     Iklim kosullari ve jeopolitik özellikleri nedeni ile zor sartlarin hakim oldugu Afrika’da susuzluk, kuraklik hayati durma noktasina getirmistir. Bölge halki su ihtiyacini belirli dönemlerde yagan yagmur sularinin olusturdugu göletlerden ya da kendi imkânlari ile kazilan su kuyularindan temin etmektedir. Ve insanlar bu sulara ulasmak için her gün kilometrelerce yol kat etmektedirler. Anca k ulasmis olduklari bu sular temiz ve içilebilir degildir öyle ki insanlar ve hayvanlar ayni göletten su içmektedirler. Ulasilan suyun çamur ve çesitli mikroplar içermesi ise salgin hastaliklara sebep olurken, yüzlerce insan hayatini kaybetmektedir.

     Dost Eli Dernegi Afrika’da açmis oldugu su kuyulari ile bölge halkinin temiz saglikli suya kavusturmayi, sagliksiz sularin sebep oldugu ve ölümlerin yasandigi hastaliklari önlemek, yasam kosullarinin iyilestirilmesi, halkin üretime yönelik çalismalar yürütebilmesi amaçlamaktadir.

 

Kuyu çesitleri;

     Bölgede kuyular, teknik olarak yüzeyden ve derinden çikarilan suya göre yüzey su kuyulari, derin kapali sistem su kuyulari ve keson açik sistem olarak üçe ayrilmaktadir. Dost Eli Dernegi bölgede derin kapali sistem ve keson açik sistemi ile kuyular açtirmaktadir.

     Afrika ülkelerinde su kuyularinin açilma süresi 5 ay ile 8 ay arasinda degismektedir. Su kuyularinin derinlikleri çöl sartlarina ve toprak yapisina göre 25 ile 100 metre arsinda degiskenlik göstermektedir.

Su kuyusu fiyatlari ise yine  bölgelerine ve derinliklerine göre degismektedir.

 

ÜLKE KUYU BEDELI DERINLIK (mt)
Nijer 2.000 € 25 - 50
Çad 2.000 € 25 - 50
Mali 2.000 € 25 - 50
Burkina Faso 5.000 € 25 - 50
Afganistan 1.500 € 25 - 50
Bangladeş (Şadırvan) 1.500 € 25 - 50
Bangladeş (Tulumba) 500 € 25 - 50


     Bölgede su yetersizliginden dolayi kuru tarim yapiliyor. Açilan su kuyularinin ardindan kuyunun etrafinda yasam alanlari bereketlenerek iklim sartlarina uygun bitkiler yetistirilmeye baslanmistir. Ancak yetistirilen ürünler bölge halkinin beslenmesi için henüz yeterli miktarda degildir.  (yer fistigi, susam, misir, domates)Açilan su kuyularinin takibi Dost Eli Dernegi ekibi tarafindan bölgeler ziyaret edilerek yapilmaktadir.

 

Su kuyusu bagis sistemi;    

     1 Su kuyusu bagisi: 1 su kuyusu bedelini bir kisinin veya bir grubun tamamini bagislamasi yoluyla açtirilan su kuyulari. Ayrica bagisçilarimiz bireysel ya da bir grup tarafindan açtirdiklari su kuyularina talepleri durumunda kuyuya istedikleri ismi verilebilir. isim kuyunun tabelasina yazdirilip fotografi çekilerek tesekkür belgesi ile birlikte bagisçisina gönderilmektedir 

     Havuz Sistemi bagisi: 1 su kuyusu bedelinden az olan bagislar su kuyusu için olusturulan havuz sisteminde toplanarak su kuyusu açtirilmaktadir.

 

Su Kuyusu Fotoğrafları Için TIKLAYIN...

 


Bu sayfa 18562 kere görüntülendi.