Keçi Dağıtımı

Keçi Dağıtımı

     Açlık, susuzluk, yokluğun ve yoksulluğun en yoğun yaşandığı Afrika ülkelerden biri olan Nijer de geleceği bereketlendirmek bölge halkının beslenme ihtiyacını karşılamak için ülke koşullarına uyum sağlayan maltız keçileri dağıtılmaktadır.

     Maltız keçileri Afrika bitki örtüsünde beslenebilme, yılda iki defa ikiz ve üçüz yavrulama özelliğine sahip süt verimi bol olan keçilerdir. Bu sebeple keçisi olan Afrikalı aileler diğer ailelere göre daha iyi beslenebilmekte ve gıda üretim faaliyeti göstererek bir başkasına da fayda sağlamaktadır.

     İklim koşulları ve jeopolitik özellikleri nedeni ile zor şartların hâkim olduğu ülkede susuzluk ve kuraklık hayatı durma noktasına getirmiştir. Bölge halkı Milet adını verdikleri Türkiye de kuşyemi olarak bilinen bir bitki ile beslenmektedir.  Ancak Milet insanların beslenme ihtiyacını karşılamada yeterli değildir. Bu yüzden binlerce insan açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle salgın hastalıklara yakalanmakta ve hayatlarını kaybetmektedir.

     Dost Eli Derneği Nijer de dağıtmış olduğu Maltız keçileri ile; özellikle Nijer halkının beslenmesine katkı sağlayarak ve bu aileler için bölge şartlarına uygun keçi yetiştiriciliğinin başlatılmasıyla üretim alanı oluşturmasını hedeflemiştir.

      Eşleri vefaat eden çocuklarıyla yaşam mücadelesi veren bayanlar ve yetim çocuklarına öncelik verilerek yapılan dağıtımlarda bir aileye 3 adet damızlık keçiler verilmektedir. Keçiler aileye verilirken keçilerin kesilmemesi ve damızlık olarak kullanılması hakkında bilgilendirilmektedir.

     Nijer’de keçi sahibi olan aileler birçok Nijerliye göre daha zengindir artık. Keçiden elde edilen süt ile yapılan gıda ürünleri ile miletin yanı sıra farklı bir besin kaynağına kavuşarak daha iyi beslenmektedirler.

     Nijer’de bir keçi bedeli  80 $ dir .Nijerde keçi sayısı arttıkça sürüler oluşacak  açlık ve yetersiz beslenme ile gelen salgın hastalıklar ve  ölümlerin sayısı gün geçtikçe azalacaktır.

 

Süt Keçisi Dağıtım Fotoğrafları İçin Tıklayın...

 

 


Bu sayfa 8684 kere görüntülendi.