Gıda Desteği

Gıda Desteği

      Dost Eli Derneği yurt içi gıda yardım desteği iki farklı yöntem ile ihtiyaç sahibine ulaştırılmaktadır. 

A) Gıda marketi

      Alıcının hiçbir ödeme yapmadığı market olarak isimlendirdiğimiz gıda marketinde, yoksul ailelere, ihtiyaçları doğrultusunda ücretsiz alışveriş yapma imkânı sağlanmaktadır.

      Konya merkezde bulunan ihtiyaç sahibi kişilere, belirlenen yardım süresi içersinde her ayın 1 ve 16 arasında (hafta içi) gıda marketinden alışveriş yapma imkânı sağlanmaktadır.

      Sosyal araştırması tamamlanıp gıda desteği onaylanan başvuru sahibine dernek görevlileri tarafından kaç aylık destek verileceği ve hangi günlerde gıda marketine geleceği hususunda bilgilendirmeler yapılır. 

      Gıda alışverişine gelen ihtiyaç sahibi gıda marketi görevlisinin rehberliğinde aile bireylerinin sayısına göre ihtiyacı doğrultusunda alışverişini yapar. Verilen gıda ürünleri ailenin 1 aylık temel beslenme ihtiyacını karşılamaktadır.

     Her ay ortalama 2.800 kişinin destek aldığı gıda marketinde temel gıda maddelerinin yanı sıra temizlik ve mutfak gereçleri bulunmaktadır. 

     Dost Eli Gıda marketinde bulunan ürünler bağış yolu ile temin edilip barkotlama sistemi ile takibi yapılmaktadır. Gıda ürünleri ihtiyaç sahiplerine verilerek kişi adına faturalandırma yapılır. Yardımı alan kişi ayni yardım teslim faturasını imzalar ve hiçbir ödeme yapmadan alışverişini tamamlamış olur. 

B) Yardım Kolisi

      Konya merkezi dışından yardım desteği için başvuru yapan ihtiyaç sahibi kişilerin araştırması tespit birimi tarafından yapılarak komisyonca karara bağlanır.

      Yardım desteği onaylanan ailenin, sosyal araştırmasının dışında, aile bireylerinin yaşları, elbise beden numaraları, ayakkabı numaraları gibi bilgileri alınır. Alınan bu bilgiler doğrultusunda ihtiyaç sahibi kişilere Konya Dost Eli Lojistik merkezinde gıda ve giyim kolileri hazırlanarak ihtiyaç sahiplerine bulundukları yerleşim yerlerinde birebir teslim edilmektedir.


Bu sayfa 37247 kere görüntülendi.