Eğitim Desteği

Eğitim Desteği

     Eğitim ve öğretimin gerekliliğine önem veren Dost Eli Derneği yaşanabilir ve gelecek nesillere bırakılacak sağlıklı bir toplum için çalışmalar yürütmektedir.

     Açlık, yoksulluk, israf, aile kumrunun saygınlığını yitirmesi ve bütünlüğünün bozulması, bununla birlikte yitip giden insani değerler toplumsal sorunları beraberinde getirmektedir. Ortaya çıkan sorunların temelinde ise çoğunlukla bilgi ve eğitim eksikliği bulunmaktadır. Hem günümüz hem de gelecek için büyük tehditler oluşturan bu sorunların çözümü ve ortadan kaldırılması için çalışmalar yürüten Dost Eli Derneği eğitim ve öğretim alanında da hizmet vermektedir. Bu bağlamda aile anne, çocuk öncelikli eğitici ve öğretici program, seminerler, sosyal aktiviteler, meslek edindirme kursları, bilgilendirme programları düzenlenmektedir.

Eğitim destek çalışmaları; 

1) OKUL İHTİYAÇ PAKETİ; 

     Dost Eli Derneği ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına okul için gerekli kırtasiye seti ve okul ihtiyaç paketi için destek vermektedir. Eğitim ve öğretim döneminin yaklaşmasıyla birlikte hazırlıklara başlayan Dost Eli Derneği her çocuğun sınıflarına göre alınması gereken kırtasiye malzemelerini ve okul ihtiyaç paketlerinin hazırlıklarını tamamlar, ardından eğitim döneminin başlaması ile birlikte çocuklara ulaştırır.

Okul ihtiyaç paketi içeriği: kırtasiye,  yazlık ve kışlık giyim, ayakkabı, hijyen paketi, seviyelerine uygun kitaplar hediye edilmektedir.

2) SOSYAL UYUM İÇİN EĞİTİM VE ÖĞRETİM DESTEĞİ;

A) ÇOCUKLARA YÖNELİK EĞİTİM PROGRAMLARI

Derneğimizden destek alan ihtiyaç sahibi ailelerin çocukların;

  • Kendilerini yeterince ifade edememe içe dönüklük, özgüven eksikliği,
  • Büyük bir çoğunluğunda anne baba ayrılığı sebebi ile dışlanılmışlık, yalnızlık ve terk edilmiş hissi,
  • Yanlış kişilerle arkadaşlık kurma ve beraberinde yanlış davranış sergileme  (yanlış çevre edinme)
  • Ailede yaşanan yoksulluğa çözüm için okulu bırakıp çocuk yaşta çalışma,
  • Yoksulluğun getirdiği ağır yükle tamamen sorumsuz olma, başlıca yaşadıkları sorunlar arasında yer almaktadır.

     Sorunların çözüme ulaştığı yarınları hedefleyerek uygulanan eğitim programları ile toplumun bir parçası olan bu çocukların doğru, sağlam ve güvenilir adımlarla geleceğe ilerlemeleri noktasında destek sağlamaktadır.

     Yapılan destek eğitim programları; alanında uzman kişi ve üniversite öğrencilerinin gönüllü eğitmenliğinde yürütülmektedir. Hafta sonu dernek binasında gerçekleştirilen eğitim programlarına 6. ve 11. sınıflar arasında öğrenim gören ihtiyaç sahibi çocuklar katılmaktadır.

B) BAYANLARA YÖNELİK EĞİTİM PROGRAMLARI

     Sosyal hayattaki yoksunluklar, psikolojik yıpranışlar, duygusal çöküşler, toplumdan uzaklaşma, özgüven kaybı vb. birçok problemi beraberinde getirmektedir.

     Dost Eli Derneği olarak bu yoksunluklara kalıcı çözümler getirmek için özellikle bayanlara yönelik eğitici ve öğretici eğitim programları düzenlenmektedir.  Eğitim programları ile bireylerin kendi dinamiklerini ve güçlerini fark ederek harekete geçirmelerini, yaşam kalitelerini artırarak kendilerine, ailesine ve çocuklarına yeterli duruma gelmeleri sağlanmaktadır.

Eğitim programlarında bayanlara;

  • Psikolojik destek ve sosyal hayata uyum eğitim programı (psikolojik destek ve danışma )
  • Eğitici ve bilgilendirici eğitim programları (temel dini bilgiler, aile içi iletişim, kişisel gelişim, sağlık, )

yapılan destek eğitim programları; alanında uzman kişilerin gönüllü eğitmenliğinde hafta içi gerçekleştirilmekte.


Bu sayfa 8325 kere görüntülendi.