Tespit Birimi

Sosyal Araştırma Birimi

      Dost Eli Derneği Sosyal Araştırma Birimi; yardım alma talebinde bulunan ihtiyaç sahibi kişi hakkında detaylı bir sosyal araştırma yapmaktadır.

      Birim çalışmaları yapılan başvuruya göre ikiye ayrılır.

1)Konya merkezi tespitler

2)İlçe, kasaba ve köy tespitleri

A) Konya merkezi

      Yapılan araştırmalarda kişinin ihtiyaç durumu, gelir durumu, aile bütünlüğü ve durumu, aile bireylerinin iş gücü, herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı, diğer kurum ve kuruluşlardan yardım alıp almadığı, sosyal güvenlik kapsamı içerisinde nelerden faydalandığının araştırılması, başvuru sahibinin evi ziyaret edilerek gerçekleştirilmektedir.

      Araştırmalar yapıldıktan sonra başvuru sahipleri hakkında edinilen bilgiler rapor halinde tespit karar komisyonuna sevk edilir.

      Görüşmeler sırasında kurulan ikili diyaloglarda kişinin hassasiyetine ve mahremiyetine saygı ön planda tutulur.

B)İlçe, kasaba ve köy tespitleri;

      İlçe, kasaba ve köylerden yardım desteği almak amacı ile belgelerini (ikametgah belgesi ve durumunu anlatan bir mektup) derneğimize mektup yolu ile gönderen müracaat sahiplerinin tespiti ilçe, kasaba yaşadıkları yere gidilerek bizzat tespit komisyon görevlileri tarafından yapılır. Bu tespitler sırasında evraklarını bize ulaştıramamış ancak ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen kişiler de tespit görevlilerince araştırılarak değerlendirmeye konulur. İhtiyaç sahibi durum değerlendirmesinde işlenebilir araziye sahip olma durumu, geçim kaynağı oluşturacak herhangi bir faaliyetinin olup olmama durumu, sağlık durumu,  iş gücü araştırması yapılmaktadır. Araştırmalar yapıldıktan sonra müracaat sahipleri hakkında edinilen bilgiler rapor halinde tespit karar komisyonuna sevk edilir.

      Görüşmeler sırasında kurulan ikili diyaloglarda kişinin hassasiyetine ve mahremiyetine saygı ön planda tutulur.